Bezpečné prezimovanie rýb a iných vodných živočíchov v jazierku
Ako úspešne prežijú zimu ryby a iné vodné živočíchy v jazierku závisí od toho, ako sa postaráme o neho skôr, než hladinu pokryje ľad.
Mohlo by sa zdať, že keď je vonku zima v jazierku sa nič nedeje. Opak je pravdou. Ryby síce prestali prijímať potravu a zostávajú takmer nehybné na dne, kde sa teplota vody ustáli na 4 ºC, aj v rastlinách prestala prebiehať fotosyntéza, ale v jazierku stále prebieha rozklad organických látok a hnilobné procesy. Pri nich vznikajú plyny škodlivé pre život vodných živočíchov. Práve z tohto dôvodu musíme pred zimou jazierko čo najviac zbaviť organických zvyškov, či bahna a s príchodom mrazov zabezpečiť permanentne otvor v ľade, aby vznikajúce plyny mohli z jazera unikať.
Pri jesennom čistení jazierka pomôže jazierkový vysávač Pondovac 4, Pondovac clasic, Pondomatic a iné. Vysávačom jednoducho a účinne vyčistíme dno jazierka. Typ vysávača vyberáme podľa veľkosti jazierka.
Otvor v ľade zabezpečí rozmrazovací plavák v súčinnosti so vzduchovým kompresorom (okysličovačom). Rozmrazovací plavák je dobre umiestniť na hladine vody nad najhlbším miestom. Pre jeho zastabilizovanie pomôžu kamene uviazané silónom o plavák.
Okysličovač (vzduchový kompresor) v lete slúži na okysličovanie vody v jazierku a v zime pomáha udržať otvor v ľade. Vzduch z kompresora je vháňaný cez hadičku do pórovitého okysličovacieho kamienka. Okysličovací kamienok umiestnený na dne jazierka pod rozmrazovacím plavákom spôsobuje, že teplejšia voda z dna jazierka je vynášaná na hladinu a tá udržiava otvor v ľade.
Plyny nebezpečné pre vodné živočíchy
Oxid uhličitý
Vzniká dýchaním živočíchov a rozkladom organických látok. Keďže fotosyntéza v rastlinách v zime neprebieha, nemá ho kto spotrebovať a tak sa hromadí vo vode, lebo sa v nej veľmi dobre rozpúšťa. Oxid uhličitý sa hromadí v krvi rýb a spôsobuje ich otravu. Nebezpečná koncentrácia je 30 cm3 a viac oxidu uhličitého na 1 l vody.
Sírovodík
Je vo vode produktom hnilobných procesov látok obsahujúcich síru. Páchne po skazených vajciach. Škodlivá je už jeho koncentrácia 6 mg/1 l vody. Spôsobuje hromadnú otravu rýb.
Amoniak (čpavok)
Je to pre ryby najprudší jed. Vzniká tlením organických dusíkatých látok. Vo vode sa veľmi dobré rozpúšťa. Jeho rozpustnosť zvyšuje chlad. Príznaky otravy rýb čpavkom sú kŕče, poruchy rovnováhy, chvenie, napnuté plutvy, krvácanie zo žiabier a iné.
Metán
Hovorí sa mu tiež bahenný plyn. Vzniká vo vode rozkladom buničiny za neprítomnosti vzduchu. Je bez farby a zápachu. Sám osebe nie je pre ryby priamo škodlivý. Škodí však tým, že z vody vytláča kyslík čo je v zime nebezpečné.
Pridaj komentár