Skvelý pomocník pri úpravách a budovaní záhrad.
Všestranne využiteľný plastový obrubník, ktorý sa uplatní pri oddeľovaní rôznych plôch v záhrade. Po inštalácii je takmer neviditeľný. Oproti klasickým betónovým obrubníkom má niekoľko výhod: ľahká manipulácia, rýchla inštalácia pomocou plastových, resp. oceľových klincov, výrazná úspora finančných prostriedkov a času. Obrubník aj plastové klince sa vyrábajú z polypropylénu v troch rôznych výškach a jednotnej dĺžke 1 m.
Neviditeľný obrubník oddelí v záhrade rôzne povrchy
- trávniky
- štrkové plochy
- záhony výsadieb
- betónové povrchy
- zámková dlažba
- veľkoformátová dlažba
- a iné…
Hlavné výhody
- použitie pre všetky typy povrchov
- možnosť akýchkoľvek tvarov a zakrivení
- jednoduchá , rýchla, čistá a lacná montáž
- kotvenie pomocou plastových klincov
- pevné zámkové spoje obrubníkov
- po inštalácii takmer neviditeľný
- v prípade potreby jednoducho demontovateľné
- ekologický výrobok z recyklovaných surovín
Montáž
Do terénu sa obrubníky kotvia pomocou plastových, resp. oceľových klincov podľa zloženia pôdy. Spotreba klincov je cca 3 ks/1 m. Spájanie obrubníkov je jednoduché pomocou zámkových spojov. Prestrihnutím rebier obrubníka sa obrubník stáva veľmi dobre tvarovateľný, čím sa dajú jednoducho vytvárať ľubovoľné tvary plôch.
Technické parametre
Plastové obrubníky sa vyrábajú v jednotnej dĺžke 1 m a v troch výškach (45 mm, 58 mm, 78 mm).
Rozmery (d x š x v) (mm) | Hmotnosť (kg) | Materiál | |
Neviditeľný obrubník 45 | 1000 x 80 x 45 | 0,43 | Polyetylen |
Neviditeľný obrubník 60 | 1000 x 80 x 58 | 0,54 | |
Neviditeľný obrubník 80 | 1000 x 85 x 78 | 0,63 | |
Neviditeľný obrubník 100 | 1000 x 85 x 98 | 0,75 |
Neviditeľný obrubník môžete kúpiť v našom internetovom obchode www.aquagarden.sk
Dobry vecer, Ak by som ho chvcela dat medzi zamkovu dlazbu a hlinu viem ho upevnit aj do kaenisteho lozka? Podlozie uz mam vysipane kamenim na 30cm. Do hlbky. Dakujem
Dobrý deň, upevňovanie plastových obrubníkov v lôžku z kameniva je problematické, nakoľko klince v kamenive nedržia. Štandardná inštalácia prebieha spôsobom: Najprv sa nainštalujú plastové obrubníky, potom sa medzi obrubníkmi vyberie zemina, navezie sa potrebná vrstva kameniva, ktoré sa zhutní vibračnou doskou a na takto pripravenú plochu je možné položiť dlažbu. Z vonkajšej strany sa dosype zemina, čím sa plastový obrubník zafixuje.
Pokiaľ už lôžko máte, dalo by sa to riešiť tak, že sa pod obrubník spraví vrstva z frakcie 4-8 mm alebo 0 – 4 mm, nainštalujú sa obrubníky a ukotvia plastovými klincami. Po nainštalovaní plastových obrubníkov je možné ukladať dlažbu a súčasne zasýpať obrubníky z vonkajšej strany zeminou až po horný okraj lišty. Bude to prácnejšie, bude si to vyžadovať viac trpezlivosti a obrubníky nebudú tak pevné, ako keď by boli ukotvené klincami v teréne.
Je bezproblémové použitie neviditeľného obrubníka aj namiesto klasického betónového pre potreby ukladania chodníka zo zámkovej dlažby? Pred ukladaním dlažby sa štandardne ubíja (“žabuje”) podklad, nevytlačí takýto spôsob neviditeľný obrubník?
Áno, Neviditeľný obrubník sa bežne používa aj na ohraničenie spevnených plôch z betónovej zámkovej dlažby. Terén sa zhutní vibračnou nohou ešte pred uložením obrubníka. Vrstva zo štrkovej drte sa hutní vibračnou doskou, kedy je obrubník z druhej strany po vrchnú hranu dosypaný zeminou, čiže k nejakému významnému roztláčaniu nedochádza.
A či je použitie Neviditeľného obrubníka namiesto betónového bezproblémové? Pokiaľ by mala byť spevnená plocha, resp. chodník pravidelne zaťažovaná motorovými vozidlami, hlavne v mieste uloženia obrubníka alebo jeho blízkosti, je lepšie použiť betónové obrubníky s uložením do betónového lôžka.
Aká je životnosť takého Neviditeľného obrubníka?
Výrobca udáva životnosť niekoľko desiatok rokov. Neviditeľný obrubník je vyrobený z kvalitného recyklovaného polyetylénu s UV stabilizáciou, čo zabezpečuje vynikajúcu odolnosť voči poveternostným vplyvom a dlhú životnosť. Z vlastných skúseností môžeme povedať, že Neviditeľné obrubníky použité v našich realizáciách pred 10 – 12 rokmi majú aj v súčasnosti takmer rovnaké vlastnosti. Sú pružné, pevné a nelámu sa. Jedinou badateľnou zmenou je čiastočné zosvetlenie obrubníkov. To však nemá žiadny vplyv na ich funkčnosť a ide o Neviditeľné obrubníky, ktoré sú minimálne 10 rokov vystavené priamemu slnečnému žiareniu a ostatným poveternostným vplyvom (nie sú obsypané zeminou ani žiadnym mulčovacím materiálom).
Zdravím, chcel by som sa spýtať, do akej výšky obrubníka mám dať zeminu, keď zakladám nový trávnik? Úplne povrch?
Dobrý deň. Presne tak, zeminu dosypete úplne po vrch Neviditeľného obrubníka, zasejete trávu a zavalcujete. Zavalcovaním terén sadne do 1 cm pod hranu obrubníka, čo je v poriadku. Trsy trávy časom tento výškový rozdiel dorovnajú. Pokiaľ by zavalcovaním sadol terén príliš nízko, je potrebné dosypať ďalšiu vrstvu zeminy.
Mňa by zaujímalo, či je lepšie použiť na upevnenie obrubníkov plastové klince alebo oceľové?
Plastové klince sa používajú na ukotvenie obrubníkov v mäkšej zemine. Kde je zemina tvrdšia, viac zhutnená alebo viac kamenistá, odporúčajú sa na kotvenie oceľové klince. Ak by sa v takomto prípade použili plastové klince, mohli by pri zatĺkaní polámať alebo inak poškodiť. Naopak, ak by sa použili oceľové klince namiesto plastových klincov na kotvenie obrubníkov v mäkkej zemi, obrubníky by nedržali.
Ak by som mal teda záujem o originál Neviditeľný obrubník, ako zistím medzi dvoma, ktorý je originál a ktorý nie je, keď obidva majú názov Neviditeľný obrubník?
Originál Neviditeľný obrubník je vyrábaný v dĺžke 1 m, zatiaľ stále len v čiernej farbe a v štyroch výškach: 45, 58, 78 a 98 mm. Rebrá obrubníka sú na zadnej častli pevne spojené spojnicou rovnobežnou s hlavnou lištou obrubníka. Táto spojnica drží rovný tvar plastového obrubníka, čo je veľmi užitočné pri oddeľovaní rovných línií v záhrade. V prípade, že oddeľujeme v oblúkoch a chceme obrubník ohýbať, zadnú výstuhu jednoducho medzi rebrami preštikneme alebo prepílime.
Ďalším spoznávacím znakom sú otvory na klince, ktoré sa nachádzajú v rebrách. Otvory sú okrúhle, pričom sa strieda väčší otvor na plastové klince s menším otvorom na oceľové klince.
Neposledným znakom je aj tvar zámku obrubníka.
Pokiaľ by ste sa stretli s presnou kópiou Neviditeľného obrubníka, originál rozpoznáte podľa označenia “NEVIDITELNÝ OBRUBNÍK” a “Made in EU” na zadnej výstuhovej lište.
Do článku sme tiež doplnili obrázky pre lepšiu ilustráciu.
Chcem kúpiť neviditeľný obrubník na oddelenie výsadby od trávnika. Ako zistím, ktorý neviditeľný obrubník kúpiť, keď na internete je veľa predajcov, ktorí predávajú neviditeľné obrubníky a každý obrubník vyzerá inak?
Presne tak, na trhu existuje množstvo tzv. neviditeľných obrubníkov. Pojmom “neviditeľný obrubník” môžu byť označované plastové obrubníky a lišty, ktoré po správnej inštalácii nie je takmer vôbec vidieť. Líšia sa medzi sebou výzorom, kvalitou, spracovaním, veľkosťou a niekedy aj farbou.
Na druhej strane je Neviditeľný obrubník názvom konkrétneho výrobku. Tento výrobok je teda originál Neviditeľný obrubník s konkrétnymi parametrami a vlastnosťami. Článok vyššie pojednáva o originálnych Neviditeľných obrubníkoch, ktoré vlastnosťami a kvalitou spĺňajú aj naše požiadavky a preto ich tiež používame v našich realizáciách.