Záhrada “od A do Z” (5. časť)
Bezúdržbová záhrada. Častý reklamný titulok posledných rokov.
Každá záhrada vyžaduje údržbu. Budúcu údržbu má skúsený záhradník a autor návrhu na zreteli už pri projektovaní. Údržba a starostlivosť sa v žiadnom prípade nemôže zužovať len na kosenie trávnika a strihanie rastlín.
Aj tá najmenšia záhrada vyžaduje údržbu, preto čoraz častejšie reklamné ponuky na vytvorenie „bezúdržbovej“ záhrady nemôžeme brať vážne. Záhrada bez stálej pozornosti a pravidelnej starostlivosti veľmi rýchlo stratí svoje čaro a „zdivie“.
Autor projektu záhrady už v štádiu jeho spracovania má na zreteli budúcu starostlivosť o všetky prvky v záhrade a tieto veci konzultuje s majiteľmi záhrady. Často sa stretávame s názorom, že údržba záhrady je len strihanie rastlín a keď sa do výsadby navrhnú iba ihličnany, tak vznikne tzv. „bezúdržbová záhrada“.
Aj keď je dnes na trhu veľa druhov ihličnanov rôznych tvarov, veľkostí a farieb, záhrada s kvitnúcimi listnatými kríkmi a trvalkami len ožije.
Údržba záhrady sa teda nevzťahuje len na strihanie rastlín, ale je to aj hnojenie rastlín, starostlivosť o trávnik, jazierko, bazén, údržba záhradných stavieb a ostatných doplnkov v záhrade. Údržbu chápeme jednak ako pravidelnú sezónnu starostlivosť o záhradu a na druhej strane ako nepravidelnú, podľa potreby.
Pravidelná starostlivosť
Pod pravidelnou sezónnou starostlivosťou o záhradu rozumieme starostlivosť o rastliny, trávnik, jazierko v závislosti od ročného obdobia. Čím je záhrada bohatšia na výsadbu, záhradné stavby a iné doplnky, tým bude náročnejšia jej údržba.
V predchádzajúcich článkoch sme uvádzali konkrétne návody na jarné ošetrenie trávnika po zime a jarnú údržbu jazierka. Pre úplnosť uvádzame, že údržba počas sezóny spočíva v pravidelnom kosení trávnika, jeho prihnojovaní a orezávaní okrajov, ďalej v odburiňovaní vysadených záhonov, kontrole a čistení filtrov záhradných jazierok a kontrole jej kvality. Počas sezóny tiež odstraňujeme kvety a vňate trvalkám, aby mohli viackrát zakvitnúť.
V jeseni zasa vyhrabávame popadané lístie a pripravujeme chúlostivejšie rastliny na zimný spánok.
Nepravidelná starostlivosť
Mnohé prvky v záhrade nadobudnú svoj pôvab až po niekoľkých rokoch. Podpíše sa na nich zub času, získajú patinu. Treba však vedieť rozlíšiť, nájsť hranicu, kedy je to ešte žiadaná patina a kedy si už nejaká stavba, či doplnok vyžaduje zásah ľudskej ruky.
Drevené stavby, aj keď sme ich pred umiestnením v záhrade ošetrili nátermi, budú časom potrebovať opäť ošetriť. Z toho titulu budeme musieť rastliny pnúce sa po pergolách a trelážach zostrihnúť. Nemusíme sa tohto zásahu na rastlinách obávať. Iba im to prospeje. Pri tej príležitosti tiež skontrolujeme a ak je to nutné, opravíme ukotvenia v zemi. Kovové konštrukcie tiež vyžadujú občas očistiť od hrdze a obnoviť náter.
Prírodné betónové múriky sú krajšie, keď sú tak trocha zošednuté, rafinovane ukryté vo výsadbe. Nepôsobia esteticky, ak ich vápnom bielime každý rok. V tienistých miestach môžu byť pokryté machmi a lišajníkmi. Skôr si všímame, či múriky nie sú vychýlené, či zdeformované v dôsledku zlého základu. Tu doporučujeme rekonštrukciu poškodených častí.
Pridaj komentár