V praxi sa pomerne často stretávame s otázkou, ako sa zbaviť vláknitých rias v jazierku. Pri zisťovaní príčin tvorby vláknitých rias, dostávame v mnohých prípadoch informáciu, že zdrojom na dopúšťanie záhradného jazierka je voda zo studne.
Napustiť záhradné jazierko vodou zo studne je bez pochyby ekonomické a tiež rozumné riešenie, hlavne pri väčších jazerách. Treba mať však na pamäti, že voda zo studne je bohatá na živiny a minerály. Tieto sú vo vode v takom množstve, že vodné rastliny ich nedokážu spotrebovať a tak z nich profitujú riasy. Preto je potrebné po napustení jazierka vodou zo studne, z vody odbúrať živiny, hlavne dusík a fosfor.
Na zníženie dusitanov a dusičnanov je vhodné doplniť filtračné baktérie vo forme BioKick – baktérie, ktoré sa aplikujú do filtra, alebo vo forme Cristal Bio – aplikuje sa priamo do jazierka. (Pozri tiež: Štartovacie baktérie chránia a čistia)
Na odbúravanie fosfátov sú napríklad vhodné: Zeolit, Phosphate Minus, Oase PhosLess, Oase PondLith, Oase PhosLess Direct.
Ak sa už vláknité riasy v jazierku vytvoria, je dobré čo najväčšie množstvo rias z jazierka dostať mechanicky a následne použiť jeden z prípravkov: Na riasy Kontakt, Na riasy Systém, Oase AlGoProtect, Oase AlGoUnivesal. Tieto prípravky nie sú vhodné pre jazierka s rybami určenými na konzum!
Všetky tieto kroky sledujú dosiahnutie biologickej rovnováhy v záhradnom jazierku. Treba však dodať, že tá sa nevytvorí zo dňa na deň. Je to proces trvajúci aj celý rok.
Problémom je, ak sa jazierko vodou zo studne dopúšťa pravidelne. Pravidelným dopúšťaním tejto vody do jazierka, je jazierko pravidelne zásobované živinami a proces tvorby biologickej rovnováhy je neustále narúšaný. Pokiaľ iná možnosť dopúšťania nie je, je potrebné kvalitu vody pravidelne kontrolovať pomocou testov vody, napr. Quick Test 6 v 1. (Pozri tiež: Prečo mať po ruke testy na analýzu vody?)
Vhodnejšie je na dopúšťanie jazierka použiť vodu z vodovodu a na jej ošetrenie v prípade potreby použiť Oase Dechlorinator – Odstraňovač chlóru, keďže pitná voda je kontaminovaná chlórom. Aj keď množstvo chlóru v pitnej vode človeku neškodí, rybám, rastlinám a iným živočích v jazierku poškodiť môže.
Za úplne nevhodné riešenia z pohľadu tvorby rias, je možné považovať prípady, kedy je v jazierku vybudovaný permanentný prítok vody zo studne a následne jej odtok. V takomto jazierku budú akékoľvek snahy o odbúranie živín zbytočné, nakoľko sú permanentne dodávané a dosiahnutie biologickej rovnováhy je nemožné.
Riešením je prítok vody odstaviť a až potom pristúpiť k odbúravaniu živín.
Pridaj komentár